Sterilizatör Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bazı hastalıklar ağızla temas eden eşyalardan bulaştığı biberon ve emziklerin özellikle ilk kullanımdan önce iyi bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bunun için geleneksel metotların aksine hızlı ve pratik bir çözüm arıyorsanız, sterilizatör hakkında ihtiy

Bebekler gelişim gösterdikçe bağışıklık sistemleri de güçlenmeye devam ediyor. Yaramazlık yaparken evdeki mikroplara maruz kalmaları da bu gelişimin bir parçası fakat bağışıklık oluşturan bakteriler ile kötü bakteriler arasında büyük farklar var. Çünkü savunmasız bünyeleri gıda zehirlenmesi, ishal, hepatit A, kusma ve mide gribi gibi enfeksiyonlara karşı oldukça hassas. Bu hastalıklar ağızla temas eden eşyalardan bulaştığı biberon ve emziklerin özellikle ilk kullanımdan önce iyi bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bunun için geleneksel metotların aksine hızlı ve pratik bir çözüm arıyorsanız, sterilizatör hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu rehberde bulabilirsiniz. 

Sterilizatör Nedir?
Sterilizatör bebeklerin biberon, emzik, göğüs pompası, diş kaşıyıcı, çatal ve kaşık gibi beslenme aparatlarını dezenfekte eden cihazlara deniyor. Dış etkilere karşı oldukça hassas olan bebekler için hayati önem taşıyan sterilizasyon işlemi buhar ya da ultraviyole ışınların kullanılmasıyla gerçekleşiyor. Ultraviyole sterilizatör ürünleri daha geniş bir kullanım alanına sahip olsa da biberon ve aksesuarları için geliştirilen ürünler genellikle buharlı ve elektrikli tasarımlardan oluşuyor. 

Sterilizasyon işlemi prematüre veya sağlık sorunları olan bebekler için büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra sterilizatör kullanmanın daha birçok faydası var:

Kimyasal madde veya durulama gerektirmediği için sağlıklı ve pratik bir temizlik sağlıyor.
Buharın yüksek ısısı sayesinde bakteri ve mikropları hızlı bir şekilde ortadan kaldırıyor.
Beslenme aksesuarları temizlik sonrası ürünün kapağı açılmadığı takdirde 24 saate kadar sterilliğini koruyabiliyor. 

Sterilizatör Nasıl Kullanılır?
Sıcak ve sabunlu sudan daha etkili bir dezenfeksiyon gerçekleştiren biberon sterilizatörlerini daha iyi anlamak için nasıl kullanıldığına kısaca göz atmakta fayda var. 

Buharlı sterilizatör kullanımı için uygulanması gereken adımlar şu şekilde: 

Bu tip ürünler buhar üretirken su kullandığı için çalıştırmadan önce cihazdaki hazneye üreticinin önerdiği miktarda su ekleyin. Su miktarının gereğinden az olması sterilizasyonu zayıflatırken fazla olması ise taşmaya neden olabilir. Ayrıca ileride kireçlenme problemiyle karşılaşmamak için musluk suyu yerine arıtılmış su kullanmayı da deneyebilirsiniz.
Bu cihazlar kir ve lekeleri temizlemek için tasarlanmadığından biberon ve emzikleri makineye yerleştirmeden önce ılık sabunlu suyla yıkadıktan sonra iyice durulayın. Bu cihazlar mikropları öldürse bile süt veya mama kalıntılarını gidermiyor.  
Kullandığınız sterilizatörün marka ve modeline göre biberon gövdesi gibi büyük parçaları alt sepete yerleştirirken emzik ve aksesuarları ise üst bölüme yerleştirmelisiniz. 
Sterilizatörde üretilen buhar aşağıdan yukarı doğru hareket ettiği için biberonları ağız bölümü aşağı bakacak şekilde yerleştirmelisiniz.
Fişi prize taktıktan sonra cihazın açma düğmesine basarak çalıştırabilirsiniz. İşlem süresi marka ve modele göre değişebiliyor fakat sterilizasyonun genellikle 5-6 dakikada tamamlandığını söylemek mümkün.
Cihazın çalışması durduktan sonra bir süreliğine soğumasını bekleyin. Sıcak buhar tehlikesine karşı kapağı uzaktan yavaş bir şekilde çıkarın.
Sterilize edilmiş biberon, emzik ve diğer aparatlara dokunmadan önce ellerinizi sabunlu suyla iyice yıkayın.
Cihazı fişten çıkardıktan sonra tamamen soğumasını bekleyin.
Son olarak sterilizatörün sıvı haznesinde kalan suyu boşaltıp hazneyi silerek kurutun.

Sterilizatör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sterilizatör cihazı seçerken hem standart hem de geniş boyunlu biberonları alabilen ürünlere yönelebilirsiniz. Bu sayede biberon değiştirdiğinizde yeni bir cihaz almanıza gerek kalmaz.
Bazı sterilizatörler emzik ve biberonları tutmak için maşa aparatları ile geliyor. Bu aparatlar sayesinde elinizi sıcak biberonları elinizi yakmadan çıkarabilirsiniz.
Bebeğiniz birden fazla biberonla besliyorsanız, tek seferde sekiz şişeye kadar alabilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte mama kaplarını da içine alabilen geniş iç hacimli tasarımlar sütten kesme aşamasında da işinize yarayabilir.
Seyahat esnasında elektrikle çalışan ürünleri taşımak pek mümkün olmadığından buharlı modellere ek olarak pille çalışan ultraviyole sterilizatör ürünlerinden almayı da düşünebilirsiniz.