Sony, PlayStation 5 konsolu için güncel rakamları paylaştı

Oyun konsolu pazarının en önemli modellerinden PlayStation 5, halen rahat rahat alınamıyor, Sony stok yetiştiremiyor.

Sony tarafından bugün yapılan açıklamaya göre yeni nesil oyun konsollarından PlayStation 5, 31 Aralık 2021 itibarıyla 17,2 Milyon adet sattı. Firma son çeyrekte 3,9 milyon ünite satış gerçekleştirdi, bundan önceki çeyrek rakamı ise 3,3 milyon seviyesinde yer alıyordu. Global tedarik sorunları nedeniyle istemesine rağmen konsoldan daha yüksek sayıda üretemeyen Sony, buna rağmen satışlardan genel olarak memnun durumda.

Kısa süre önce PlayStation tarafı için 3,6 milyar dolara Bungie firmasını bünyesine katan Sony, PlayStation 5 yanında halen ciddi sayıda PlayStation 4 de satıyor. Hatta son yapılan açıklamaya göre PlayStation 4 satışları 116,8 milyona kadar ulaşmış durumda. Sadece son çeyrekte 200 bin adet PS4’ün satıldığı gelen bilgiler arasında. PS4’ler halen satılıyor çünkü konsollar için inanılmaz iyi oyunlar gelmeye devam ediyor.

Son çeyrek hesaplarına göre oyun tarafındaki gelirleri düşen ancak net kârı artan Sony, elbette sadece PlayStation ile gelir elde etmiyor. Firmanın telefonlar ve fotoğraf makineleri için görüntü sensörü satan bölümü de gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 oranında artmış. Firmanın film departmanı da son çeyrekte ciddi bir artış görmüş durumda. PlayStation 5 için en son Türkiye merkezli bir fiyat açıklaması ses getirmişti. Sony Türkiye geçtiğimiz aylarda “PlayStation 5’in Ultra HD Blu-ray disk okuyucuya sahip modeli 7.499 TL tavsiye edilen perakende satış fiyatı ile satılmaya devam etmektedir.” açıklamasını yapmıştı.